Historia PDR

Metoda PDR pozwala na nieinwazyjne usuwanie wgnieceń powstałych na karoserii. Co ciekawe, sama historia usuwania wgnieceń jest warta poznania. Dzięki temu obalimy kilka mitów na temat PDR, poznamy wiele ciekawostek i faktów związanych z tą metodą.

Spis treści:

Jak powstała metoda PDR?
Rozpowszechnienie się metody PDR

Z wpisu dowiesz się, skąd się wzięła metoda PDR, kiedy doszło do jej rozpowszechnienia oraz jaka jest historia tej metody usuwania wgnieceń.

Jak powstała metoda PDR?

Warto na wstępie zaznaczyć, że dokładna historia powstania metody PDR nie jest znana. Wszelkie informacje, jakie można na ten temat znaleźć w Internecie, są jedynie domysłami. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że wiele z nich ma sporo punktów wspólnych. Początków PDR należy szukać w Niemczech. W praktycznie każdym artykule na temat metody PDR możemy znaleźć wzmiankę o roku 1940 oraz fabryce Mercedesa. Pracownikiem tego niemieckiego koncernu był wówczas Oskar Flaig.

Z biegiem lat zaczęto zwracać szczególną uwagę na wygląd samochodu oraz jego wykończenia. W fabrykach popularne stało się ponowne lakierowanie elementów karoserii z niewielkimi wadami. Sam proces tworzenia poszycia pojazdu stawał się droższy. Stąd, jak można się domyślić, skazy na karoserii nie były pożądane. Chcąc uniknąć szpachlowania, technicy zaczęli stosować przyrządy, które swoim wyglądem przypominały łyżki stołowe. Z ich pomocą wypychano wgniecenia. Początkowo w taki sposób przygotowywano pojazd do lakierowania, jednak z czasem uszkodzenia można było usuwać coraz lepiej jakościowo. Stąd zaprzestano lakierować po naprawie metodą PDR.

Rozpowszechnienie się metody PDR

W źródłach można przeczytać, że technologia poza mury fabryki Mercedesa wyszła w 1960 roku. Flaig pojawił się na motoryzacyjnych targach w Nowym Jorku. Jego zadaniem było zadbanie o walory estetyczne samochodów. Zajmował się m.in. usuwaniem wgnieceń, jakie powstawały w ciągu dnia przez nieuwagę odwiedzających. Wcześniej uszkodzone elementy lakierowano w nocy, aby kolejnego dnia móc wystawić pojazdy w nienagannej kondycji. To właśnie ten moment uważa się za przełomowy w historii PDR. Zaczynają powstawać firmy, które zajmują się produkcją narzędzi do usuwania wgnieceń, a także przedsiębiorstwa, które świadczyły usługi dla indywidualnych klientów.

W latach 70. XX wieku pojawiają się pierwsi technicy. Niestety, z uwagi na dość ograniczony dostęp do narzędzi sprowadzanych zza granicy, pracują oni na hakach własnej produkcji. Ze względu na problemy ekonomiczne i brak dostępności narzędzi, metoda PDR dość późno rozwinęła się w Polsce. Polscy technicy odrobili jednak straty i współcześnie dorównują światowej czołówce.

W 1983 roku w Stanach Zjednoczonych powstaje firma, która zrzesza techników PDR z obu Ameryk i Europy. Największą firmą PDR na świecie jest Dent Wizard. W roku 2008 pracowało w niej wówczas ponad 1400 osób. PDR szybko zyskuje na popularności, dlatego w USA powołano organizację, która zajmowała się edukacją konsumentów, certyfikacją oraz dyktowaniem standardów. National Alliance of Paintless Dent Repair Technicians działa nieprzerwanie od 2006 roku.

Pozostałe wpisy
zalety-metody-pdr-co-trzeba-wiedziećkorzysci-zastosowania-metody-pdr