Jak naprawić wgniecenie?

W czasach kiedy na ulicach jest mnóstwo aut, a miejsc do parkowania coraz mniej, niestety łatwiej o wgniecenia. Występują z naszej nieuwagi lub cudzej, a czasami są od nas zupełnie niezależne, jak te spowodowane przez warunki atmosferyczne. Nie wszystkie wgniecenia wymagają od razu wymiany elementu lub klasycznej usługi blacharskiej i lakierniczej, wiele z nich można naprawić za pomocą metody PDR, czyli szybko i niedrogo. Choć wgniecenia nie sprawią zagrożenia, wyglądają nieestetycznie i warto się ich pozbyć dosyć szybko. Jak naprawić wgniecenie przy pomocy tej metody? Wyjaśniamy poniżej!

Spis treści:

  • Czym jest metoda PDR?
  • Jakie wgniecenia można naprawić za pomocą metody PDR?
  • Zastosowanie technik PDR

Z tego wpisu dowiesz się, czym jest metoda PDR, jakie jest jej zastosowanie, a co najważniejsze dowiesz się jakie wgniecenia można naprawić przy pomocy metody PDR.

Czym jest metoda PDR?

Metoda PDR to usuwanie wgnieceń powstałych w karoserii samochodu bez konieczności lakierowania. Ten sposób staje się coraz popularniejszy na rynku blacharskim, co ciekawe w stosuje się w tej metodzie dwie różne techniki naprawy wgnieceń. Jedna z nich polega na wyciąganiu, a druga na wypychaniu wgniotek.

Jakie wgniecenia można naprawić za pomocą metody PDR?

Nie z każdym wgnieceniem, jakie powstaje w naszym samochodzie, trzeba zgłaszać się do lakiernika. W wielu przypadkach wystarczy pomoc specjalisty, który zna metodę PDR. Za pomocą tej techniki można naprawić większość wgnieceń, w których nie doszło do uszkodzenia struktury lakieru karoserii, a także, jeśli wgniecenie nie powstało na krawędzi lub zagięciu elementu. Niestety za pomocą metody PDR nie usuniemy wgniecenia, które wcześniej było usuwane tradycyjnym metodami. Ważne jest również czy w miejscu uszkodzenia blachy są fabryczne wzmocnienia. Zazwyczaj taką techniką można usuwać wgniecenia na masce, klapie bagażnika, drzwiach, czy dachu. Wgniecenie powstałe w sposób gradobicia, stłuczki postojowe i parkingowe, wgniecenia powstałe przez słupki, kasztany i akty wandalizmu, to najczęstsze uszkodzenia, które można usunąć przy pomocy PDR.

Zastosowanie metody PDR

W metodzie PDR wyróżnia się dwie techniki: wypychania i wyciągania. W pierwszej z nich korzysta się z drutów i lanc PDR. Stosuje się je od strony wewnętrznej, co w tym przypadku wiążę się to z demontażem tapicerki i elementów wyposażenia. Druga technika, czyli wyciągania, jest działaniem na zewnętrzną stronę karoserii. Przy tej technice nie trzeba demontować tapicerki ani elementów wyposażenia. W wyciąganiu korzysta się ze specjalnych narzędzi takich jak: klej na gorąco lub zimno, adaptery do kleje, młotek bezwładnościowy lub puller. Taka praca nad usuwaniem wgniecenia wymaga dużego doświadczenia i precyzji. Obie metody są w pełni bezpieczne i przebiegają w miarę szybko. Unikamy dużych wydatków i nie musimy żegnać się z samochodem na długie tygodnie. Usuwanie wgnieceń bez lakierowania to technika coraz bardziej powszechna na rynku. Warto jednak udać się do zaufanego i doświadczonego specjalisty.

Pozostałe wpisy
Ile kosztuje usunięcie wgniecenia?Wgniecenie po gradobiciu - jak usunąć?