Metoda pdr – na czym polega?

Twoje auto spotkała niesympatyczna stłuczka, a może gradobicie? Jest metoda, która uratuje Twój samochód, to PDR! Usuwanie wgnieceń bez lakierowania zyskuje na popularności i jest coraz częściej wybierane zamiast klasycznych napraw blacharsko-lakierniczych. Na czym polega metoda PDR? Odpowiedź poniżej.

Spis treści:

  • Metoda PDR
  • Na czym polega PDR?
  • Zalety i wady metody PDR

Z tego tekstu dowiesz się, czym dokładnie jest metoda PDR oraz na czym polega. Ponadto przedstawimy wady i zalety tej metody, czyli usuwania wgnieceń bez lakierowania.

Metoda PDR

PDR, czyli Paintless Dent Repair jest to usuwanie wgnieceń powstałych w karoserii samochodu bez potrzeby lakierowania ich. PDR jest stosunkowo nową na rynku metodą. W usuwaniu wgnieceń bez lakierowania wyróżnia się dwie techniki: wypychania i wyciągania. Z metody PDR można korzystać, gdy nie doszło do odpryśnięcia lub żadnego uszkodzenia lakieru. Duża powierzchnia, czy załamanie blachy nie ma znaczenia. Aby metoda PDR została wykonana na odpowiednim poziomie, potrzeba wykwalifikowanej osoby z doświadczeniem, gdyż jest to praca bardzo precyzyjna i wymagająca wiedzy.

Na czym polega PDR?

Zwykle w przypadku usuwania wgnieceń z części karoserii takich jak: drzwi, błotniki, maska, czy klapa stosuje się technikę wypychania wgnieceń. W wymienionych miejscach istnieje możliwość dotarcia do elementów od strony wewnętrznej, czyli tapicerki. Do wypychania używa się specjalne druty lub lance PDR. Taka naprawa wymaga umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Ocena stanu blachy, jej zniszczenia, nierówności, a następnie naprawa, to także odpowiednio dopasowane narzędzia i czynności. Do otworu technologicznego wkłada się narzędzie i wypycha wgniecenie do środka poszycia. Drugą metodą jest wyciąganie. Ta technika sprawdza się, gdy do uszkodzonego elementu nie ma dotarcia od wewnętrznej strony. Wtedy nie można zastosować drutów. Tę metodę wykorzystuje się również w przypadku, gdy tapicerka nie może być zdemontowana. Sposób ten często jest wybierany przy naprawie słupków i dachu, musimy jednak pamiętać, że jest on w stanie naprawić tylko niektóre części karoserii. Wyciąganie opiera się na przyklejeniu na gorący, łączący klej zaczepów w miejscu wgniecenia, następnie za pomocą pullera lub młotka bezwładnościowego wyciąga się uszkodzenie.

Zalety i wady metody PDR

Największą zaletą metody PDR jest jej nieinwazyjność. Koszty są niższe, nie nakłada się szpachli, a na karoserii pozostaje oryginalny, nieuszkodzony lakier. Ponadto wszystkie prace trwają znacznie szybciej. Z drugiej strony za wadę można uznać samo usuwanie wgnieceń bez lakierowania, metoda ta wymaga wiedzy i doświadczenia. Taka praca to rzemiosło, a wręcz sztuka, która wymaga wiele doświadczenia, należy więc znaleźć osobę, która jest bardzo dobrze wyszkolona.

Pozostałe wpisy
Szkolenie PDR Informacje o Szkoleniuzalety-metody-pdr-co-trzeba-wiedzieć