PDR – co to jest?
Każdy miłośnik motoryzacji z pewnością spotkał się kiedyś ze skrótem PDR. Czym on jest i co tak naprawdę oznacza? Wyjaśniamy krok po kroku!
Spis treści:
- Czym jest PDR?
- Naprawa z wypychaniem i wyciąganiem
- Skuteczne wypychanie i wyciąganie wgnieceń
Z wpisu dowiesz się, co oznacza skrót PDR, a także, na czym polega naprawa z wyciąganiem i wypychaniem.
Czym jest PDR?
PDR, czyli z języka angielskiego Paintless Dent Repair, to usuwanie wgnieceń karoserii samochodowych bez konieczności lakierowania. Przeważnie w ten sposób usuwa się odkształcenia, które powstały na skutek gradobicia, wandalizmu, stłuczek parkingowych, transportowych. W takich przypadkach należy zgłosić się do specjalistycznego warsztatu, gdzie stosuje się dwie metody napraw. Różnią się one między sobą techniką wykonania. Pierwszą z nich jest naprawa z wypychaniem, z kolei drugą naprawa z wyciąganiem.
Naprawa z wypychaniem i wyciąganiem
Technikę wypychania wgnieceń stosuje się wtedy, gdy istnieje możliwość dotarcia do określonych elementów nadwozia od strony wewnętrznej. Przykładem może być usuwanie wgnieceń klapy bagażnika, drzwi, błotników czy maski. Narzędzia, które są do tego przeznaczone, to druty lub lance PDR . Do otworu technologicznego wkłada się odpowiednie narzędzie, a następnie wypycha wgniecenie do środka poszycia. Oczywiście wymaga to odpowiednich umiejętności i wiedzy, gdyż konieczne są ocena stopnia nierówności blachy, dopasowanie narzędzia, a także szereg innych czynności.
Druga metoda to naprawa z wyciąganiem. Jeśli nie można do wybranego elementu dotrzeć od wewnętrznej strony nadwozia, stosuje się wyciąganie. Technika opiera się na przyklejeniu w miejscu wgniecenia – przy użyciu kleju łączącego materiały na gorąco – specjalnych zaczepów plastikowych tzw. grzybków do kleju. Kolejnym krokiem jest wyciąganie wgniecenia za pomocą pullera lub młotka bezwładnościowego. Często metoda ta jest stosowana do usuwania wgnieceń tam, gdzie nie można zastosować drutów do wypychania lub gdy nie chcemy demontować elementów tapicerki. Niejednokrotnie używa się tej techniki do naprawy dachu samochodu. Nie trzeba wtedy demontować podsufitki. Technika wyciągania pozwala także na naprawę słupków. Musimy wiedzieć jednak, że w ten sposób da się naprawić jedynie niektóre części karoserii samochodów.
Skuteczne wypychanie i wyciąganie wgnieceń
Ze względu na to, że naprawa blacharska bez lakierowania cieszy się rosnącą popularnością, szkoli się coraz więcej osób, które chcą stosować w swoich warsztatach technikę PDR. To znakomity sposób na to, aby pozbyć się wgnieceń powstałych w przypadku niegroźnych stłuczek, szkód spowodowanych gradobiciem, spadającymi kasztanami, odpryskami kamieni. Technikę PDR można zastosować wyłącznie wtedy, gdy nie doszło do uszkodzenia lakieru, a także wtedy, gdy miejsce wgniecenia nie było wcześniej szpachlowane.
PDR ma sporo zalet. Przede wszystkim jest to nieinwazyjna metoda. Nie ma konieczności lakierowania, technika nie uszkadza warstwy ochronnej lakieru, dzięki niej zapobiega się uszkodzeniom górnej warstwy lakieru. Znacznie szybciej można przeprowadzić wszystkie prace – nie trzeba montować i demontować elementów karoserii, a sam koszt naprawy jest znacznie niższy.