Jak usuwać wgniecenia bez lakierowania?

Wgniecenia na karoserii mogą powstawać na skutek gradobicia, wandalizmu, opadu kasztanów, przez drobne stłuczki parkingowe czy transportowe. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu łatwo, szybko i niedrogo można się ich pozbyć. Każdy zgodzi się z tym, że wgniecenia w karoserii wyglądają po prostu nieestetycznie. Co więcej, jeśli zdecydujemy się sprzedać samochód, z uwagi właśnie na takie uszkodzenia, jego wartość bardzo maleje. Rozwiązaniem jest technika PDR.

Spis treści:

  • Jak usunąć wgniecenie bez lakierowania?
  • Wypychanie i wyciąganie wgnieceń

Z wpisu dowiesz się, czym jest technika PDR oraz na czym polega wypychanie i wyciąganie wgnieceń. 

Jak usunąć wgniecenie bez lakierowania?

Wielu kierowców, zupełnie niesłusznie, lekceważy drobne wgniecenia, które powstają w wyniku stłuczek. Choć faktycznie niewielka wgniotka nie wpływa na stan mechaniczny samochodu, nie stanowi zagrożenia, po prostu wygląda nieestetycznie. Często wydaje się, że naprawa potrwa kilka dni, a nie chcemy pozostawiać auta na tak długo w warsztacie. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje metoda usuwania wgnieceń bez lakierowania. Przebiega szybko, bezpiecznie i kosztuje znacznie mniej!

Dzięki wyspecjalizowanym metodom możliwe jest uniknięcie wizyty u lakiernika. Oczywiście są pewne warunki. Podczas stłuczki nie może dojść do uszkodzenia struktury lakieru na karoserii. Drugim warunkiem jest to, że uszkodzenie nie może występować na krawędzi bądź zagięciu elementu blacharskiego, z kolei trzecim – wcześniejsze usuwanie wgnieceń tradycyjnymi metodami. Trzeba również sprawdzić, czy w miejscu, w którym powstało wgniecenie, znajduje się fabryczne wzmocnienie. Bardzo częsty wyklucza ono wypychanie blachy. 

Wypychanie i wyciąganie wgnieceń

Jeśli nie istnieją żadne powyższe przeciwwskazania, należy udać się do specjalisty, który specjalizuje się w technice PDR – Paintless Dent Repair. Technikę tę wykorzystuje się w przypadku uszkodzeń mających związek z wandalizmem, niewielkimi stłuczkami, gradobiciem. Istnieją dwa sposoby, jeżeli chodzi o naprawy blacharskie bez lakierowania. Pierwszym z nich jest wypychanie, zaś drugim wyciąganie wgnieceń.

Usuwanie wgnieceń bez lakierowania opiera się głównie na wypychaniu blachy. Można się również spotkać się z określeniem “masowanie blachy”. W ten sposób można się pozbyć niewielkich wgniotek na masce, klapie bagażnika czy drzwiach. Niekiedy może zajść konieczność demontażu wybranych elementów tapicerki samochodu. Wypychanie wgnieceń odbywa się przy zastosowaniu specjalnych narzędzi tzw. drutów PDR, dzięki którym możliwe jest bardzo precyzyjne wyrównanie blachy. To nieinwazyjny sposób na naprawę wgniotek pod warunkiem, że jest wykonywane w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

Drugi sposób to wyciąganie wgnieceń bez lakierowania. Można je przeprowadzić wtedy, gdy nie jest możliwe dotarcie do wgniecenia od wewnętrznej strony karoserii. Za pomocą kleju na gorąco przyklejone zostają grzybki w miejscu wgniecenia. Grzybek chwyta się za ”główkę” przy pomocy młotka bezwładnościowego lub pullera, a następnie wyciąga wgniecenie. To szybka metoda, która pozwala m.in. na wyciąganie wgnieceń na dachu bez demontażu podsufitki.

Pozostałe wpisy
pdr-co-to-jestJak wyciągnąć wgniecenie